Laddsworth Pupils awarded KZN UMGU Junior Swimming colours

Posted in Blog

midlands swimming th
L-R: Cameron Heafield, Thomas Truter, Ella Shuttleworth, James Beyrooti
Laddsworth pupils; Cameron Heafield, Grade 5; Ella Shuttleworth, Grade 5; Thomas Truter, Grade 6 and James Beyrooti, Grade 7 have been awarded KZN Umgungundlovu Junior Schools Swimming colours.
Well done to our swimmers!

Highest mark in Woodwind Flute

Posted in Blog

woodwind flute th
Ruth Ackerman, a Grade 4 pupil at Laddsworth Primary School, was invited to perform at the ‘Best of the Best’ concert on Thursday 14 September 2017 in Pietermaritzburg. Ruth received this invitation as she achieved the highest mark in Woodwind Flute at the recent Eisteddfod.
Well done Ruth!

Pelham Classic

Posted in Blog

pelham classic th

L-R: Ellen Oosthuizen, Leah Stewart, Jodi Moreno, Nothile Zondi
The Laddsworth A Athletics Team participated at the Pelham Classic Inter-Schools Meeting on Saturday, 02 September 2017.
A few members of the team did extremely well:
Jodi Moreno broke the Under 10 - 1200m record
Ellen Oosthuizen equaled the record for the Under 10 – High Jump
Nothile Zondi came first in Under 11 Shot Put
Leah Stewart came first in the Under 11 1200m

 

Laddsworth B Team excels at Northern Park Inter-Schools Athletics

Posted in Blog

northern park th

The Laddsworth B Athletics Team did extremely well at the Northern Park Inter-Schools Meeting on Saturday, 02 September in Pietermaritzburg.
Irie-Mae Bailey broke the Under 8 – 50m record.
Prizes and Certificates were awarded to the following pupils:
Sam Wessels : Under 7 – 75m
Irie-Mae Bailey : Under 7 – 75m
Isobel Armstrong : Under 10 – 1200m
Mark Conway : Under 12 - 1200m
Camryn Heafield : Under 13 – 1200m
Victrix Ludorum Under 11: Camryn Heafield

Well done to the Laddsworth team on their fine efforts.

Laddsworth holds annual Inter-House Athletics

Posted in Blog

inter house th
Laddsworth Primary School held its annual Inter-house Athletics on 22 and 23 August 2017. Many records were broken in the field and track events:
 Shot Put Boys Under 10 – Justin Scott (Kudu) – Distance 7.20m
 Shot Put Girls Under 11 – Nothile Zondi (Duiker) – Distance 8.44m
 High Jump Boys Under 9 – Stuart Temple (Kudu)- Height 1.09m
 High Jump Girls Under 10 – Ellen Oosthuizen (Oribi) – Height 1.21m
 150m Boys Under 9 – Michael Benadie (Duiker) – Time 24.91
 1200m Girls Under 10 – Jodi Moreno (Nyala) – Time 4m 30.75
Well done to all our pupils who took part.